Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naftalen v Benátkách nebude! Karbo žádost o povolení stáhlo.

24. 2. 2016

Kontroverzní zařízení na výrobu porézních brusných kotoučů s využitím naftalenu v Benátkách nad Jizerou nebude. Sama firma Carborundum Electrite žádost o povolení stáhla a namísto naftalenu bude při výrobě brusiva využívat klasické keramické pojivo z fenol-formaldehydových pryskyřic. ČTK to dnes řekl starosta Benátek Jaroslav Král (ODS)
 

"Rozhodnutí o stažení žádosti přišlo přímo z centrály společnosti v rakouském Schwazu," upřesnil starosta. O udělení stavebního povolení měl rozhodnout mladoboleslavský magistrát do konce února. Carborundum Electrite je závodem rakouské společnosti Tyrolit, která patří do skupiny Swarovski.

Naftalen je na seznamu potenciálních karcinogenů a může poškodit lidské orgány a vyvíjející se plod, látka je toxická i pro vodní organismy. Kuličky naftalenu při zahřátí z kotoučů sublimují, výpary je pak třeba jímat a pálit. Naftalenem vzniklé otvory zlepšují brusné vlastnosti kotoučů. Firma začala v minulosti stavět zařízení na výrobu porézních kotoučů bez stavebního povolení a v březnu 2013 požádala o dodatečné povolení stavby. Stavební úřad v Benátkách nad Jizerou stavební řízení kvůli nedostatečné dokumentaci zastavil a loni v dubnu předal celý spis stavebnímu úřadu v Mladé Boleslavi.

S plány firmy nesouhlasili někteří místní obyvatelé a občanské spolky Benátky sobě a Arnika. Obávali se například možného úniku naftalenu do okolí a také toho, že kvůli zápachu z nové výroby nebudou lidé moci větrat, protože naftalen zapáchá již při nízkých koncentracích.

V továrně v Benátkách nad Jizerou pracuje zhruba 300 lidí, kteří vyrábějí několik druhů kotoučů nebo lanové pily pro stavebnictví. Většinu výrobků firma vyváží do zahraničí. Skupina Swarovski má tři výrobní divize: brusnou, kam patří Carborundum prostřednictvím firmy Tyrolit, dále optickou a na výrobu bižuterie. Výroba brusiva má v Benátkách nad Jizerou tradici od roku 1893.

Autor: ČTK